A Zebegényi Fonóról

Bemutatkozás

A 2006 óta működő Zebegényi Fonó hagyományait a 2008-ban egyesületi formát öltött Zebegényi Fonó Közhasznú Egyesület folytatja non-profit jelleggel.

Az alapítók szándéka szerint az Egyesület célja, hogy Zebegény községben és környezetében elősegítse a társadalmi öntevékenység és közösségi élet kibontakozását és összhangját, népszerűsítsen a nevelés és oktatás, a képességfejlesztés és ismeretterjesztés, a kultúra és a kulturális örökség megóvása területén.

Céljaink megvalósítása érdekében népi műveltségünkre és az esztendő ünnepköreire építve egyrészt havi rendszerességgel szervezünk családi táncházakat élő népzenével és tánctanítással, kézműves foglalkozásokkal az egész család számára, ahol a feledés homályába merülő néphagyományainkat játékos formában eleveníthetik fel a résztvevők. Másrészt olyan kulturális programok szervezésével (kiállítások, előadások, ünnepi megemlékezések, nyári fesztivál) kívánunk hozzájárulni nemcsak a magyar néphagyományok (népművészet, népzene, népi játékok), hanem térségünk kulturális és nemzeti örökségének, hagyományainak megőrzéséhez is, amelyek hiánypótló jellegénél fogva hozzájárulnak a község, Zebegény közművelődési lehetőségeinek szélesítéséhez is.
Programjaink

Programjainkat elsősorban családok részére szervezzük, élővé téve számukra az évszázados hagyományokat és a közösségi együttmunkálkodás élményét. Rendezvényeink a községben, és a kistérségben egyaránt népszerűek.

Szívesen veszünk részt más helyi és környékbeli szervezetek kulturális rendezvényein, hozzájárulva a közösség támogató, megtartó erejének erősítéséhez, illetve nyitottak vagyunk az együttműködésre más, hasonló tevékenységet folytató szervezetekkel a térségben. 2009-ben sikeresen pályáztunk a kóspallagi Biber Kulturális és Környezetvédelmi Közhasznú Egyesülettel „Civil kapcsolatok – hagyományápolás és közösségfejlesztés a Börzsönyben” címmel a Nemzeti Civil Alapprogram Demokrácia- és partnerség-fejlesztési Kollégiuma által kiírt pályázatán.

Fényrózsa tábor, 2010
Együttműködünk a zebegényi Szőnyi István Emlékmúzeummal és a Szőnyi István Baráti Kör Egyesülettel. Az együttműködés keretében 2009-ben és 2010-ben Fényrózsa alkotótábort szerveztünk gyerekek számára, illetve a hely hagyományaihoz hűen festőkurzust az idősebb korosztálynak.

Táboraink nemcsak a térségben, de határon innen és túl is népszerűek.  A gyerekek és a nyitott felnőttek számára a bennük élő teljesség-érzékelés kifejezhetőbbé, megélhetőbbé válik a zene, a képzőművészet, az irodalom, a kézműves mesterségek és a természet együttes megismerése által.

Hagyományosan az alábbi táncházakat rendezzük évente az esztendő ünnepköreire építve amatőr és professzionális népzenészek, kézművesek, képzőművészek, pedagógusok, és az Egyesület tagjainak aktív részvételével:
Újévköszöntő táncház, regölés
Farsangi mulatság, Busó-farsang
Kiszéző, böjti énekek, játékok
Szent-György napi táncház
Pünkösdi népszokások, táncház
Szent-Iváni mulatság - Tűzugrás
Kenyérsütő mesetáncház
Szent-Mihály nap - Pásztortáncház
Márton-napi táncház
Adventi készülődés, Lucázás

Kiszézés, 2009
A legkisebbeknek, 0-3 éves korig a Zebegényi Könyvtár Galériában tartunk minden héten zenés foglalkozásokat, ahol mondókákat, népi és gyermekdalokat, játékokat tanulhatnak a babák és szüleik.
2010-ben ugyancsak a Zebegényi Könyvtárral közösen kísérleti jelleggel és havi rendszerességgel filmklubot működtettünk.

Az egyesület megalakulása óta több nagyobb szabású hagyományőrző programot is szervezett: 2008-ban a „Reneszánsz- évhez” csatlakozott a Zebegényi Reneszánsz Mulatság, 2009-ben és 2010-ben a nyári napforduló kapcsán Fényrózsa - Ünnepi mulatság a Nap tiszteletére címmel bonyolítottunk le sikeres rendezvényeket.

Programjainkon koncertekkel, színházi és kultúrtörténeti előadásokkal, lovagi bemutatóval és más érdekességekkel vártuk nemcsak a zebegényieket, hanem az idelátogató érdeklődőket is, mintegy 3-400 embert.

A Fényrózsa fesztiválokon egyebek mellett báb- és csillagászati előadások, népi kismesterség bemutatók tarkították a programot.

Reneszánsz nap, 2008
A jövőben a rendszeres programokon és az évente megrendezésre kerülő fesztiválokon kívül hon- és helyismereti előadássorozattal, filmklubbal kínálunk további lehetőséget a szabadidő tartalmas eltöltésére, és tovább működtetjük nyári táborainkat a művészet és kultúra helyi népszerűsítésének és megismertetésének érdekében.

Az Egyesület finanszírozása

Az Egyesület közhasznú tevékenységét közösségi együttmunkálkodás formájában biztosítja minden érdeklődő számára. Az Egyesület tagjai munkájukat önkéntes alapon, térítés nélkül végzik, fizetett alkalmazottunk nincs.

Anyagi kereteinket az Egyesület tagjainak tagdíjbefizetései, az adózók személyi jövedelemadójából felajánlott 1%-ok, illetve Zebegény község önkormányzatának támogatása adják.

Albumok az elmúlt évek programjairól 


Az Egyesület alapszabálya